実績

2018

Result of K-cup

Day 1

2nd best speaker: Miyo Arai
6th best speaker: Honoka Hanyu
7th best speaker: Hiroo Murakami

2nd best team: voldemort(Hiroo Murakami, Miyo Arai)
5th best team: harinashisaboten(Honoka Hanyu, Saki Yoshikawa)
7th best team: K城(Yu Asano, Mutsuki Uno)

Day 2

Champion :Suzuka international Univercity A (Ryo Hayakawa joint )

4th best speaker, grand final best speaker: Ryo Hayakawa

Result of Gemini Cup 2018

Semifinalist: KDS Z (Takua Baba, Miyo Arai, Haruka Saito), KDS Y (Kaito Suzuki, Toshiya Ozawa, Koki Arikawa)

Octo Finalist: KDS X (Yusuke Fuse, Hiroki Shimamoto, Mashu Kobayashi)

Best speaker: Takua baba
4th: Haruka Saito
10th: Miyo Arai, Kaito Suzuki

Best Adjudicators:
4th: Ryohei Shioda
5th: Hikari Tamura

Breaking Adj: Ryo Hayakawa, Rena Kitsui

AC / Grand final chair: Momoka Shibata
Financial Director: Mizuki Ikeda

Nagoya Debate Open (May)

Champion; Love Sexy Do you know Kakuei Tanaka(Mitsushi Ono, Sayaka Nakano joint )
Grand finalist ; Aukat Abab(Takua Baba joint )

Best speaker : Mitsushi Ono
5th Best speaker : Sayaka Nakano
Rookie 2nd; Takua Baba

Best adjudicator :Hikari Tamura
Breaking adjudicator; Kaito Suzuki

Taiwan Debate Open (May)

Open Quarter Finalist(ベスト8)
Keio A(Takua Baba, Hirokazu Matsuda, Junji Yamamoto)

Elizabeth cup (May)

Best Team; KDS B (Mitsushi Ono, Ryosuke Yoshida)
5th Best Team; KDS J (Takua Baba, Toshiya Ozawa)
7th Best Team; KDS E (Nanami Hara, Saki Yoshikawa)
10th Best Team; KDS C (Marc Kasahara, Yoon Seong Hyun)

Rookie Best Speaker; Haruka Saito
Rookie 5th Best Speaker; Ryosuke Yoshida

Main 3rd Best Speaker; Ryo Hayakawa
Main 5th Best Speaker; Marc Kasahara, Mitsushi Ono, Takua Baba

JPDU spring tournament (Apr)

Semi finalist (ベスト4); KDS A (Atsushi Sumida, Hikari Tamura, Takua Baba)
Oct finalist (ベスト16); KDS C (Kaito Suzuki, Yusuke Fuse, Hiroki Shimamoto)

Speaker awards (個人賞)

4th: Hikari Tamura
7th: Sumida Atsushi
Rookie 2nd: Takua Baba

2nd best adjudicator :Mitsushi Ono

Under graduate adjudication awards
1st :Momoka Shibata
3rd :Shunsuke Kanda
4th:Kiyonobu Tamai

Breaking Adjudicator; Junji Yamamoto

The Kansai results (Mar)

Grand finalist (準優勝); Utsunomiya A (Hikari Tamura joint )

Semi finalist (ベスト4); Love Sexy Tax Haven (Mitsushi Ono, Ryo Hayakawa joint ), ボクとババとクボ (Takua Baba joint )

Pre-quarter finalist (ベスト12); やがささきれな(略) (Rena Kitsui joint )

Speaker awards (個人賞)
1st best; Hikari Tamura
7th best ; Mitsushi Ono

Rookie 2nd best; Takua baba

Deputy Cheif Adjudicator (副審査員長); Sayaka Nakano

ICU tournament (Mar)

Grand finalist (準優勝); High Risk Low Return (mitsushi ono, sayaka nakano joint )

Semi finalist (ベスト4); T.M. Revolution (hikari tamura joint )

Oct finalist (ベスト16); 4th Retirement (chin yi chow joint ), KDS A (kiyonobu tamai, momoka shibata, kaito suzuki ), KDS E (hirokazu matsuda, junji yamamoto, takua baba )

Speaker awards (個人賞)
6th best :mitsushi ono
7th best :takua baba

Breaking adjudicator (予選通過審査員); hana muramatsu

Debate no Susume (Feb)

Semi Finalist; Love Sexy Aloha Pineapple Chopping Pirates(Ryo Hayakawa joint)

Quarter Finalist; コードギアスス反逆の化け物高校生(Takua Baba joint)

Rookie Grand Finalist; ぼっぼしゅ募集中(Hana Muramatsu and Ribong Kang joint)

Rookie Semi Finalist; against SA・TSU・I(Alisa Yamada joint)

2nd rookie best speaker; Takua Baba

Best Adjudicator; Mitsushi Ono

Breaking Adjudicators; Mitsuishi Ono, Hikari Tamura(CA), Kiyonobu Tamai(DCA)

Asian Bridge (Feb)

Best Speaker: Takua Baba‬

‪2nd best team: Have EnDed Academic (Takua Baba, joint)

‪8th best team: ‬No food, no life (Ribong Kang, Aki Yamamoto, Satomi Kondo)‬

2017

Tokyo Mina(23 Dec)

Grand Finalist: Love Sexy Mitsushi (Sayaka Nakano joint)

4th Best Speakers:  Mitsushi Ono

Grand Final Adjudicators: Shioda Ryohei, Shibata Momoka

Ryoso Cup(16,17 Dec)

Quater Finalist: Schrödingers (Kae Natsume joint), KDS A (Tatsuya Morimoto, Mizuki Ikeda)

Breaking Team; The Resident of Thin Air (Kentaro Hoshiba joint)

9th Best Speaker; Kentaro Hoshiba

Women’s Nationals (10 Dec)

Champion: かわいくて優しい女の子チーム (Kae Natsume, Rena Kitsui)

Grand Final Best Speaker: Rena Kitsui

2nd Best Speaker: Rena Kitsui
3rd Best Speaker: Kae Natsume

Best Adjudicators:
Best Adjudicator: Mitsushi Ono
2nd Best Adjudicator: Hikari Tamura

Japan BP (2,3 Nov)

Semi Finalists: KDS A (Kiyonobu Tamai, Chin Yi Chow), Love Sexy Amuro Lovers (Mitsushi Ono joint)
Quarter Finalists: Mayu Arimoto: (Hikari Tamura, Marc Kasahara), KDS B (Mio Wadano, Rena Kitsui)
Oct Finalists: Treacherous Mafia’s Wonderland (Ryo Hayakawa joint), Huffy Puffy Vanilla Bunny (Takua Baba joint), KDS D (Satomi Kondo, Yusuke Fuse)

Best Speakers:
10th Chin Yi Chow

Rookie Best Speakers:
1st Takua Baba
2nd Yusuke Fuse

Best Adjudicators:
2nd Sayaka Nakano
3rd Ryohei Shioda
7th Atsushi Sumida

Best Rookie adjudicators:
1st Ryohei Shioda
4th Momoka Shibata

Judge test Adj core award:
Hana Muramatsu

Solbridge NEAO (17-20 Nov)

Open Semi Finalist: Keio 2 (Momoka Shibata, Hirokazu Matsuda)
Open Quarter Finalist: Keio 1 (Kiyonobu Tamai, Hikari Tamura)

BP Novice 2017 (11, 12 Nov)

Champion: KDS B (Kiyonobu Tamai, Kaito Suzuki)
Grand Final Best speaker: Kiyonobu Tamai

Grand Finalist: KDS D (Takua Baba, Hiroki Shimamoto)
Semi Finalist: KDS F (Junji Yamamoto, Yusuke Fuse)
Quarter Finalists: KDS A (Momoka Shibata, Ribong Kang), KDS E (Mio Wadano, Miku Iemura)
Pre-Quarter Finalists: KDS C (Ryohei Shioda, Satomi Kondo), KDS G (Hirokazu Matsuda, Aki Yamamoto)

Main Best speakers
1st Takua Baba
2nd Momoka Shibata, Ribong Kang
8th Hirokazu Matsuda

Rookie Best speakers
1st Takua Baba
2nd Ribong Kang
7th Hiroki Shimamoto, Kaito Suzuki

Breaking Adjudicators
Hikari Tamura (AC)
Rena Kitsui
Ryo Hayakawa

10th Best Adjudicator: Ryo Hayakawa

Umeko Cup 2017 (5, 6 Nov)

Champion: KDS A (Kaito Suzuki, Takua Baba)
Quarter Finalist: KDS B (Satomi Kondo, Ribong Kang)

2nd Best speaker: Takua Baba

Best Adjudicator: Hikari Tamura
2nd Best Adjudicator: Mitsushi Ono

Breaking Adjudicators
Hikari Tamura
Hirokazu Matsuda
Mitsushi Ono

Ryohei Shioda (Reserved)

HKDO 2017 (28-30 Oct)

Pre Quarter finalists: Lil deluzi (Sayaka Nakano Joint), “Failed to break UADC” (Chin Yi Chow, Peeratat Rabert Nganthavee)

Momiji Cup 2017 (14, 15 Oct)

Champion: KDS A( Takua Baba, Kaito Suzuki)
Double-Oct finalists: KDS B (Yuji Kobayashi, Yusuke Fuse), KDS C (Hana Muramatsu, Mitsuki Miyashita), KDS F (Satomi Kondo, Kazuna Kanehara)

Best speaker: Takua Baba
2nd Best speaker: Kaito Suzuki
10th Best speaker: Rika Yamamoto

Breaking Adjudicators
Hirokazu Matsuda
Mio Wadano
Mioko Fukuda
Mizuki Ikeda
Momoka Shibata
Ryohei Shioda

Junji Yamamoto (Reserved)

Best adjudicator: Mio Wadano
8th Best adjudicators: Mioko Fukuda, Mizuki Ikeda

ESUJ (07,08 Oct)

Champion: Keio Reunion: (Mitushi Ono, Yuki Oka)
Quarter Finalist:Kentaro Hoshiba, Masahiro Michigami)

the Baroness Brigstocke Best speaker: Mitushi Ono
Overall best speaker: Mitushi Ono

Krabi Asian BP (ABP 2017) (01-06 Oct)

EFL Champion: Keio 1 (Hikari Tamura, Atushi Sumida)
GF Best Speaker: Hikari Tamura
EFL 5th Best Speaker: Hikari Tamura

JPDU Autumn Tournament (23,24 Sep)

Champion: KDS A (Atsushi Sumida, Hikari Tamura)
Grand final best speaker: Hikari Tamura

 Semi finalists: KDS C (Momoka Shibata, Hirokazu Matsuda), KDS D (Junji Yamamoto, Ryohei Shioda)

 3rd Best speaker: Hikari Tamura
10th Best speaker: Atsushi Sumida

KIDA OPEN 2017 (22-24 Aug)

Pre semi-finalist: Keio (Hikari Tamura, Atsushi Sumida)

Icho Cup 2017 (23,24 Aug)

Oct finalist:KDS Unicorns (Satomi Kondo, Rika Yamamoto)
Double Oct Finalist: KDS紅(Kazuna Kanegae, Rumi Inoue), KDSカツカ(Yuji Kobayashi, Miku Iemura), KDS DTS (Keito Toyana, Hiroki Shimamoto)

9th Best Adjudicator: Yoko Fuji

Grand final adjudicators: Kiyonobu Tamai, Momoka Shibata

Kyushu Debate Open 2017 (19,20 Aug)

Semi finalist: Love Sexy Anti-smoking Union (Mitsushi Ono joint)
Oct finalist: Landlandedlandedland (Kae Natsume joint)

6th Best speaker: Mitsushi Ono

Summer ADI Tournament 2017 (16 Aug)

Quarter finalist:Nihao, I’m Japanese (Zhang Yinghan joint)
Oct finalist: Kimchi Lovers (Yuya Takase joint)
Hiyokko (Mitsuki Miyashita joint)
M&Y (Yuji Kobayashi, Miku Iemura)
Unicorns (Satomi Kondo joint)
So-Kei (Yusuke Fuse joint)
Vicious Coconut Frappuccino (Yaou Lu joint)

Best students
Satomi Kondo
Yousuke Fuse
Yuya Takase
Yilin Zhou
Yuka Matsuda

K Cup (8,9 July)

Day 2

Grand Finalist: Love Sexy Panchen Lama (Mitsushi Ono, May Kurata)

Best speaker: Mitsushi Ono
3rd Best speaker: May Kurata

Wakaba Cup (24,25 June)

Day 1

3rd Best team: KDS D (Ribong Kang, Mitsuki Miyashita)
10th Best team: KDS F (Kazuna Kanegae, Hana Muramatsu)

3rd Best speaker: Ribong Kang

Day 2

5th Best team: KDS A (Rika Yamamoto, Rika Ozawa)

Gemini Cup (17, 18 June)

Semi Finalists: KDS S (Takao Shimizu, Momoka Shibata, Kiyonobu Tamai), KDS K (Mioko Fukuda, Mio Wadano, Momoka Yanagi)
Oct Finalists: KDS E (Junji Yamamoto, Hirokazu Matsuda, Takua Baba), KDS Q (Mizuki Ikeda, Ryohei Shioda, Ribong Kang)

Best speaker: Takua Baba
5th Best speaker: Kiyonobu Tamai
7th Best speaker: Momoka Yanagi

Best adjudicator: Ryo Hayakawa
6th Best adjudicator: Masako Ishihara

Breaking adjudicators:
Atsushi Sumida (DCA)
Chin Yi Chow
Hikari Tamura
Kae Natsume
Masako Ishihara
Ryo Hayakawa
Shunsuke Kanda

Pre-Gemini Cup (10 June)

1st Best team: KDS K (Mioko Fukuda, Mio Wadano, Momoka Yanagi)
4th Best team: KDS Q (Mizuki Ikeda, Ryohei Shioda, Ribong Kang)
5th Best team: KDS S (Takao Shimizu, Momoka Shibata, Kiyonobu Tamai)

Best Adjudicator: Hikari Tamura

Nagoya Debate Open (27,28 May)

Champion: Love Sexy Anti-Smoking Napkin-Eaters (Mitsushi Ono, Ryo Hayakawa, Hikari Tamura)
Quarter Finalists: KDS A (Junji Yamamoto, Hirokazu Matsuda, Takua Baba)

1st Best speaker: Mitsushi Ono
3rd Best speaker: Hikari Tamura
5th Best speaker: Ryo Hayakawa

3rd Rookie best speaker: Takua Baba

4th Best adjudicator: Ryohei Shioda
Breaking adjudicator: May Kurata, Ryohei Shioda

The 14th Elizabeth Cup (7 May)

4th Rookie best speaker: Yuki Miura

JPDU Spring Tournament (April)

Semi Finalist: KDS A (Sayaka Nakano, Kotaro Asano, Hikari Tamura)
Oct Finalist: KDS C (Rena Kitsui, Hirokazu Matsuda, Mio Wadano)
2nd reserved rookie break: KDS D (Mizuki Ikeda, Ryohei Shioda, Ribong Kang)

10th best speaker: Sayaka Nakano, Megumi Tanaka, Hikari Tamura
Rookie best speaker: Megumi Tanaka, Hikari Tamura
4th rookie best speaker: Mio Wadano

5th best adjudicator: Momoka Yanagi
7th best adjudicator: Gen Hidari
9th best adjudicator: Atsushi Sumida
Best rookie adjudicator: Momoka Yanagi

Breaking adjudicators
Chin Yi Chow (DCA)
Atsushi Sumida
Gen Hidari
Mioko Fukuda
Momoko Yanagi
Takuya Yoda

Shanghai International Debate Open 2017 (April)

Oct finalist: Spiritual idolisation of Dunn-Goekjian Organisation (Kiyo Tamai joint)

26th ICU Tournament (March)

Grand Finalist
Boku Isla (Masako Ishihara joint)

Semi Finalist
Forever 21 (Kotaro Asano joint)

Quarter Finalist
(Blank) (Hikari Tamura joint)

Octo Finalists
Bunny Puff Puff (Shunsuke Kanda joint)
♡Mine kyun♡ (Momoka Yanagi, Kae Natsume joint)

7th Best Speaker
Atsushi Sumida

Breaking Adjudicators
Hirokazu Matsuda
Mio Wadano

The Kansai (March)

Champion
らぶせくしーくろびかりめがねず(Hikari Tamura joint)

Main Quarter Finalist
Love Sexy Dynamite つけまつげ (Mitsushi Ono, Ryo Hayakawa joint)

Reserved Rookie Breaking Team
三田行き”確定”しているモリタツさんが後輩たちに神戸牛奢っちゃいますわんちゃんなのでvoteしてください(パクツイする奴は何やってもだめ) (Tatsuya Morimoto, Mio Wadano, Mizuki Ikeda)

7th Best Speaker
Mitsushi Ono

Rookie Best Speaker
Hikari Tamura

Best Adjudicator
Chin Yi Chow

5th Best Adjudicator
Rena Kitsui

Breaking Adjudicators
Chin Yi Chow(GF)
Kiyonobu Tamai(SF)
Rena Kitsui(GF)
Yoko Fujii(SF)

Reserved Breaking Adjudicator
Shunki Nakamura

Debate no Susume Lesson 13 (Feb)

Champion
Love Sexy Madakimetenai (Sayaka Nakano joint)

Grand finalist 
デュエスス (Hikari Tamura joint)

Semi Finalist
わんにゃんがおー (Yuki Oka joint)

Quarter Finalist
√-1 (Megumi Tanaka joint)

4th best speaker, rookie best speaker
Hikari Tamura

7th best speaker
Sayaka Nakano

2nd best rookie speaker
Megumi Tanaka

Rookie champion
Senbei Protectors (Momoka Shibata, Mioko Fukuda joint)

Rookie grand finalist
A愛 (Junji Yamamoto, Kiyonobu Tamai joint)

ADI Tournament 2017 (Feb)

Quarter Finalist: Shrimp Tempura (Mio Wadano joint)
Oct Finalist: Brainy New Sexy (Momoka Yanagi joint)
3rd Best Speaker: Momoka Yanagi

Iron Cup 2017 (Feb)

Champion: かわいいメロス (Shunsuke Kanda joint)
3rd Best Adjudicator: Atsushi Sumida
Grand Finals Judge: Momoka Shibata, Atsushi Sumida

Dutch WUDC 2017 (Jan)

EFL Semi Finalist: Keio B (Shimon Nakayama, Hikari Tamura)
EFL 9th Best Speaker: Shimon Nakayama

Asian Bridge 2017 (Jan)

Best Team
天はディベーターの上にディベーターを造らず(Kiyonobu Tamai, Megumi Tanaka, Momoka Shibata)
3rd best team
浅野皓太郎ファンクラブ(Mioko Fukuda, Mio Wadano, Momoka Yanagi)
5th best team
諭吉A(Shu Zamma, Hirokazu Matsuda, Junji Yamamoto)

Best speaker
Megumi Tanaka

2nd best speaker
Momoka Shibata

4th best speaker
Kiyonobu Tamai

5th best speaker
Momoka Yanagi

KK Cup 2017 (Jan)

Semi Finalist
KDSA (Ryohei Shioda, Mizuki Ikeda)

5th Best speaker
Ryohei Shioda

8th Best speaker
Mizuki Ikeda

Best Adjudicator
Nanami Hara (AC)

Titech Cup 2017 (Jan)

Champion: Love Sexy Techno-Breaker (Mitsushi Ono joint)
3rd Best Speaker and Grand Finals Best Speaker: Mitsushi Ono


2016

Asian Bridge 2016 (Jan)

Best Team 高校生ディベーター (May Kurata joint)
2nd Best Team Kookie Toy (Kotaro Asano, Atsushi Sumida joint)
3rd Best Team とにかく明るいさえ (Sae Kobayashi, Masako Ishihara joint)
4th Best Team Uto A (Kae Natsume joint)
6th Best Team badditude (Shunsuke Kanda joint)
8th Best Team ディベすす以外でもワンチャン狙ってます (Tatsuya Morimoto joint)

2nd Best Speaker Kotaro Asano
3rd Best Speaker Masako Ishihara

Best Team Name Prize とにかく明るいさえ (Sae Kobayashi, Masako Ishihara joint)

Winter ADI Tournament 2016 (Feb)

Grand Finalist Three Tokyoites Walk into a Bar… (Kotaro Asano joint)
Semi Finalist Betta and Gamma (Shunsuke Kanda joint)
Quarter Finalist SKS (Kentaro Gonaka, Shunki Nakamura joint), Moya debating 1 (Atsushi Sumida joint)
Oct Finalist ContrADIction (Kae Natsume joint)

9th Best Speaker Shunki Nakamura, Shunsuke Kanda
7th Best Speaker Kentaro Gonaka

Alpha1 Best Student Tatsuya Morimoto
Beta3 Best Student Shunsuke Kanda

ディベートのすすめ Lesson12 (Feb)

Grand Finalist とむかすみん+@ (Kasumi Nogawa joint)
Semi Finalist ブレイクしたら藤田が着ぐるみ (Yuki Oka joint)
Quarter Finalist Ariana Grande’s Seacret Weapon: NABESHI (みつし先輩も納得) (Ryo Hayakawa joint)
Pre-Quarter Finalist 納豆丸餅 (Masako Ishihara joint)

ちーむベストらぶ 納豆丸餅 (Masako Ishihara joint)

3rd Best Speaker Yuki Oka

Breaking Adjudicator& Chief Adjudicator Sho Masuda

The Kansai 2016 (Mar)

Quarter Finalist 負けたらしょうさんに怒られちゃうのでボートしてください (Sho Masuda, Rena Kitsui, Kentaro Gonaka)
Pre- Quarter Finalist 進撃のななみ (Nanami Hara, Kenshin Nakahara, Kentaro Hoshiba)

Rookie Champion The Mpresses (Masako Ishihara joint)

9th Main Best Speaker Nanami Hara
8th Main Best Speaker Sho Masuda

4th Rookie Best Speaker Masako Ishihara

Breaking Adjudicators Shimon Nakayama, Tatsuya Morimoto
DCA Shimon Nakayama

8th Malaysia Debate Open 2016 (Mar)

EFL Reserved Break: KDS B (Masahiro Michigami, Kae Natsume, Shunki Nakamura)
EFL 3rd Best Speaker: Shimon Nakayama
EFL 4th Best Speaker: Masahiro Michigami
9th Best Adjudicator: Tom Ohtsuka

25th ICU Tournament (Mar)

Grand finalist Christmas Santa (Sho Masuda joint)
Semi finalist Tom Ohtsuka (Kasumi Nogawa, Nanami Hara joint)
Oct Finalist Keio 2 (Sae Kobayashi, Atsushi Sumida, Masako Ishihara)
4th best speaker Sho Masuda

JPDU Spring Tournament (23-24 April)

Semi Finalist KDS A (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa, Sho Masuda)
Oct Finalist KDS B (Shimon Nakayama, Kentaro Hoshiba, Kenshin Nakahara), KDS C (Masahiro Michigami, Chihiro Toya, Kotaro Asano)

Rookie Semi Finalist KDS E (Atsushi Sumida, Sae Kobayashi, Kae Natsume)

5th Best Speaker Sho Masuda
8th Best Speaker Shimon Nakayama
9th Best Speaker Tom Ohtsuka

Rookie Best Speaker Kotaro Asano

2nd Best Adjudicator Yuki Oka
4th Best Adjudicator Ryo Hayakawa

Breaking Adjudicators Nanami Hara (DCA), Takuya Yoda, Shunsuke Kanda, Masako Ishihara (Adjudicator in Grand Final), Chin Yi Chow

DCA Nanami Hara

The 13th Elizabeth Cup (8 May)

2nd Best Team KDS A (Mitsushi Ono, Ayano Goto)
6th Best Team KDS C (Nanami Hara, Kiyonobu Tamai)

3rd Experienced Best Speaker Mitsushi Ono
2nd Rookie Best Speaker Megumi Tanaka
3rd Rookie Best Speaker Ayano Goto

United Asia Debate Championship 2016 in Thailand (June)

EFL Quarter Finalist KDS B (Shimon Nakayama, Kentaro Hoshiba, Nanami Hara)

Pre-Gemini Cup 2016 (12 June)

Best Adjudicator Sho Masuda

5th Best Speaker Kotaro Asano

3rd Best Team KDS A (Shunsuke Kanda, Kotaro Asano, Masako Ishihara)
5th Best Team KDS B (Sae Kobayashi, Atsushi Sumida, Kae Natsume)

Gemini Cup 2016 (18-19 June)

3rd Best Adjudicator Sho Masuda
5th Best Adjudicator Mitsushi Ono
Breaking Adjudicator Chin Yi Chow, Masahiro Michigami, Nanami Hara, Kasumi Nogawa, Ryo Hayakawa, Kentaro Hoshiba (DCA)

3rd Best Speaker Kotaro Asano
7th Best Speaker Masako Ishihara
10th Best Speaker Hikari Tamura

Champion KDS E (Kentaro Gonaka, Shinki Nakamura, Hikari Tamura)
Semi Finalist KDS B (Sae Kobayashi, Atsushi Sumida, Kae Natsume)
Reserved Breaking Team KDS A (Kotaro Asano, Shunsuke Kanda, Masako Ishihara)

DCA Kentaro Hoshiba

Aoba Cup 2016 (25 June)

7th Best Speaker Moe Kanemitsu
2nd Best Speaker Jing Huang
6th Best Team KDS B (Moe Kanemitsu, Yuki Muraoka)
4th Best Team KDS A (Jing Huang, Airi Tanabe)

Pre-Australs 2016 (26 June)

Breaking Adjudicator Megumi Tanaka

5th Best Speaker Sho Masuda
2nd Best Speaker Mitsushi Ono
Best Speaker Yuki Oka

5th Best Team ハリーポッターと秘密の七海 (Yuki Oka, Kenshin Nakahara, Nanami Hara)
4th Best Team Illegal T Point Card Collectors (Mitsushi Ono joint)
Grand Finalist 学芸国際A (Sho Masuda joint)

Best Team Name Prize ハリーポッターと秘密の七海

Co-CA Kasumi Nogawa

Wakaba Cup 2016 (2 July)

9th Best Speaker Shu Zamma
7th Best Team KDS B (Shu Zamma, Kosuke Watabe)

K-Cup 2016 (10 July)

9th Best Team Joint B (Ibuki Sakanushi joint)

Summer ADI Tournament 2016 (17-19 Aug)

Quarter Finalist The Flaming Marshmallows (Takao Shimizu joint), YENPO CHINPO (Kiyonobu Tamai joint), China-Japan treaty (Shu Zamma joint)
Oct Finalist Sho Masuda Fan Club (Momoka Shibata, Yoko Fujii)
Pre-Oct Finalist SHAQ SHINE (Mioko Fukuda joint)
6th Best Speaker Momoka Shibata
Best Student beta4 Mizuki Ikeda, beta3 Junji Yamamoto, beta2 Kiyonobu Tamai

Icho Cup 2016 (22-23 Aug)

Quarter Finalist KDS A (Ryohei  Shioda, Momoka Shibata), KDS C (Takao Shimizu, Shu Zamma)
3rd Best Adjudicator Kotaro Asano
Breaking Adjudicator Masako Ishihara (GF), Kasumi Nogawa, Atsushi Sumida, Shunki Nakamura, Shunsuke Kanda
Reserved Breaking Adjudicator Rena Kitsui, Tatsuya Morimoto
DCA Kasumi Nogawa

Kyushu Cup 2016 (27-28 Aug)

Best Adjudicator Ryo Hayakawa
Breaking Adjudicators Tom Ohtsuka (DCA), Ryo Hayakawa, Yoko Fujii

Champion The Prince Ritz-Carlton Grand Park Hyatt Mandarin Oriental Sheraton Intercontinental Hilton Hotel (Mitsushi Ono, Sayaka Nakano)
Quarter Finalist Mina’s heartless syndicate (Atsushi Sumida joint), KDS A (Shimon Nakayama, Masako Ishihara)

8th best speaker Mitsushi Ono
GF best speaker Sayaka Nakano

DCA Tom Ohtsuka

JPDU Autumn Tournament 2016 (17-18 Sep)

Grand Finalist KDS F (Shunsuke Kanda, Hikari Tamura)
Semi Finaist KDS A (Sho Masuda, Sayaka Nakano), KDS C (Shimon Nakayama, Masahiro Michigami)
Quarter Finalist KDS B (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa), KDS I (Chin Yi Chow, Kotaro Asano)

5th Best Speaker Sho Masuda
6th Best Speaker Sayaka Nakano
8th Best Speaker Shimon Nakayama, Tom Ohtsuka

Best Adjudicator Mitsushi Ono
2nd Best Adjudicator Yuki Oka
Reserved Breaking Adjudicator Masako Ishihara

Aoyama Women’s Cup 2016 (24 Sep)

Champion ピチピチJKと23歳 (Kasumi Nogawa joint)
3rd Best Speaker Kasumi Nogawa
Rookie Best Speaker Megumi Tanaka
5th Best Adjudicator Mitsushi Ono

Osawa Cup 2016 (2 Oct)

Champion Secret Intelligence Service at Ebina (Mitsushi Ono, Sayaka Nakano)
3rd Best Speaker Mitsushi Ono

Best Adjudicator Yuki Oka
3rd Best Adjudicator Ryo Hayakawa

Best Cosplay Award Osawa地区こすぷれ議員選挙 (Sae Kobayashi, Masako Ishihara)
2nd Best Cosplay Award  たまたまりる (Kiyonobu Tamai joint)
4th Best Cosplay Award 残間を導く自由の板部 (Shu Zamma joint)

China BP 2016 (Oct)

 Semi Finalist Far East Nightbird (Hikari Tamura joint)
Quarter Finalist Kasuminion (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa)
9th Best Speaker Hikari Tamura

ESUJ 2016 (Oct)

Quarter Finalist Keio 1 (Sayaka Nakano, Hikari Tamura), Keio 2 (Shunsuke Kanda, Masako Ishihara)
3rd Best Speaker Sayaka Nakano

Asian BP 2016 (Oct)

EFL Grand Finalist Keio 1 (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa)
Breaking Adjudicator Kotaro Asano

Momiji Cup 2016 (Oct)

Octo Finalist KDS B (Momoka Shibata, Junji Yamamoto)
7th Best Speaker Momoka Shibata
4th Best Adjudicator Atsushi Sumida
Breaking Adjudicator Atsushi Sumida (GF), Kae Natsume, Sae Kobayashi, Yoko Fujii

Hong Kong Debate Open 2016 (Oct)

Semi Finalist Minami Kurokami (Masako Ishihara joint)
Pre-Quarter Finalist The case of two optimists (Shunsuke Kanda joint)

Umeko Cup 2016 (Nov)

Grand Finalist KDS A (Momoka Shibata, Mio Wadano)
Semi Finalist KDS B (Momoka Yanagi, Kiyonobu Tamai)
Breaking Adjudicator Kentaro Gonaka

ESUJ Debate 2016(社会人英語ディベート大会)

Champion Roland Canyon (Ryo Hayakawa, Mitsushi Ono)

Tsukushi Cup 2016 (Nov)

Best Team KDS A (Kiyonobu Tamai, Hirokazu Matsuda)
3rd Best Team KDS B (Shu Zamma, Momoka Yanagi)

Best Speaker Kiyonobu Tamai
3rd Best Speaker Hirokazu Matsuda
4th Best Speaker Shu Zamma, Momoka Yanagi

Sophia Masters CUP (Nov)

Grand Finalist: Love Sexy Labor Union (Mitsushi Ono joint)
2nd Best Speaker: Mitsushi Ono

North East Asian Open 2016―Tokyo NEAO (Nov)

Open Semi Finalist Keio 1 (Shimon Nakayama, Sayaka Nakano)
Open Quarter Finalist Keio 3 (Kiyonobu Tamai, Hirokazu Matsuda)
EFL Grand Finalist & Open 1st Reserved Breaking Team Keio 2 (Atsushi Sumida, Shunsuke Kanda)

EFL 4th Best Speaker Atsushi Sumida
Breaking Adjudicator Hikari Tamura, Sho Masuda
6th Best Adjudicator Sho Masuda

BP Novice 2016 (Nov, Dec)

Grand Finalists KDS A (Hikari Tamura, Kotaro Asano), KDS B (Megumi Tanaka, Sayaka Nakano)
Semi Finalists KDS C (Momoka Shibata, Masako Ishihara), KDS E (Kiyonobu Tamai, Atsushi Sumida)
Quarter Finalist KDS D (Mio Wadano, Shunki Nakamura)
Octo Finalists KDS F (Momoka Yanagi, Shunsuke Kanda), KDS H (Hirokazu Matsuda, Kae Natsume)

Kanto Main
Best Speaker Kotaro Asano
2nd Best Speaker Sayaka Nakano
5th Best Speaker Hikari Tamura
10th Best Speaker Momoka Yanagi

Kanto Rookie
Best Speaker Hikari Tamura
3rd Best Speaker Momoka Yanagi
5th Best Speaker Megumi Tanaka
7th Best Speaker Momoka Shibata
10th Best Speaker Mio Wadano

Breaking Adjudicators Sho Masuda (CA), Naoki Kagohashi, Ryotaro Takahashi, Ryo Hayakawa, Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa, Masahiro Michigami, Nanami Hara (Reserved)

Chief Adjudicator Sho Masuda

Japan BP 2016 (10, 11 Dec)

Breaking adjudicators Hirokazu Matsuda, Shu Zamma, Kotaro Asano (DCA)
Rookie Champion KDS E(Mio Wadano, Ryohei Shioda)
Rookie Grand Finalist KDS D (Momoka Yanagi, Kiyonobu Tamai)
Champion 片手にゆーき。(Sayaka Nakano joint)
Semi finalists Invorker†LEGGENDARIA (Shimon Nakayama, Hikari Tamura), My neighbor Mafiosi (Masako Ishihara joint)
Quarter Finalist Well Armed Dish Eradicators (Atsushi Sumida joint)
Pre-quarter finalist Heroes II (Chihiro Toya joint), The 1975 (Momoka Shibata, Megumi Tanaka)
3rd best speaker Sayaka Nakano
10th best speaker Shimon Nakayama, Hikari Tamura
Rookie Best speaker Hikari Tamura
4th rookie best speaker Ryohei Shioda, Momoka Shibata, Megumi Tanaka

Deputy Chief Adjudicator Kotaro Asano

Ryoso Cup 2016

Semi Finalist Kasuminions (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa), にゃににゅにぇにょ(Kae Natsume joint)
Quarter Finalist Cheese hero you die (Chihiro Toya joint)

7th Best Speaker Kae Natsume

Breaking Adjudicator Shunki Nakamura

Tokyo Mini 2016 (Shibu T)

Champion Love Sexy Arianators (Mitsushi Ono joint)
Grand Finalist No Conflict with Tomoya Yonaga♡ (Yuki Oka joint)

Best Speaker Mitsushi Ono

 


2015

World University Debating Championship 2015 (Jan)

ESL Quarter Finalist Keio A (Mitsushi Ono, Tom Otsuka)
EFL 4th Best Speaker Mitsushi Ono

Chungang University Debate Open IV 2015

Semi Finalist Y.A.S.(14) (Yuki Oka joint)

Asian Bridge 2015 (Jan)

Champion O2 (Masahiro Michigami Joint)
8th Best Team Christmas Show (Sho Masuda Joint)
10th Best Team Axis of Ignorance (Kentaro Hoshiba, Makoto Okuyama Joint)
3rd Best Speaker Sho Masuda

Debate no Susume 2015 (Feb)

Semi Finalist Love Sexy Dynamite Libertarians (Mitsushi Ono Joint)
Quarter Finalist Fujitan Sakitan (Yuki Oka Joint)
Oct Finalist POI Sute Kinshi (Tomoaki Ando Joint)
Best Speaker Mitsushi Ono
Breaking Adjudicators Tom Ohtsuka Chinny Chow Shimon Nakayama

Titech Cup 2015 (Mar)

Champion Oh Yes! Oh No! (Sho Masuda Joint)
Grand Finalist Majesty Banana Club (Mitsushi Ono Joint)
Semi Finalist 両手にゆーき (Yuki Oka Joint)
2nd Best Speaker Mitsushi Ono

Malaysia Debate Open 2015

Semi Finalist YukiVihaMai (Yuki Oka joint)

24th ICU Tournament 2015 (Mar)

Champion Darth Clinton’s Galactic Rap Battle (Mitsushi Ono Joint)
Semi Finalist The A Team (Ryo Hayakawa Joint)
Quarter Finalist Young, Average, Dinosaur (Yuki Oka, Sho Masuda Joint)
7th Best Speaker Mitsushi Ono
9th Best Speaker Ryo Hayakawa

The Kansai 2015 (21 Mar)

Champion “Love Sexy Jijitalian” (Mitsushi Ono, others)
Semi Finalists “ちーちゃんのぱんだ” (Yuki Oka, Chihiro Toya, joint), “KDS A” (Ryo Hayakawa, Shimon Nakayama, joint
2nd Best Speaker Mitsushi Ono
4th Best Speaker Shimon Nakayama
9th Best Speaker Yuki Oka, Ryo Hayakawa

Breaking Adjudicator Tom Otsuka, Kasumi Nogawa

JPDU Spring Tournament 2015 (22 Apr)

Quarter Finalist KDS F (Yukina Sekine, Sho Masuda, Nanami Hara)
Oct Finalist KDS C (Shimon Nakayama, Kosuke Watanabe, May Kurata)
8th Best Speaker Sho Masuda
Rookie 3rd Best Speaker Nanami Hara

3rd Best Adjudicator Mitsushi Ono
7th Best Adjudicator Ryo Hayakawa
Reserved Breaking Adjudicator Kenshin Nakahara

DCA Tom Ohtsuka

12th Elizabeth Cup 2015 (Apr)

Best Speaker Tom Ohtsuka
5th Best Speaker Sho Masuda
Rookie 5th Best Speaker Masako Ishihara
Rookie 7th Best Speaker Atsushi Sumida
Rookie 9th Best Speaker Christiaan Raaijimakers

Beijing Debate Challenge

Oct Finalist Keio A (Tom Otsuka, Kasumi Nogawa)
Quarter Finalist (Shimon Nakayama, joint)
4th Best Speaker Shimon Nakayama

Gemini Cup 2015 (May)

Semi Finalist KDS A (Makoto Okuyama, Masahiro Michigami, Sho Masuda) KDS C (Kenshin Nakahara, Kentaro Hoshiba, Yukako Saito)
Quarter Finalist KDS B (Chihiro Toya, Kosuke Watanabe, Nanami Hara)
Oct Finalist KDS E (Ryota Hosoya, Tomoaki Ando, Yuto Ohta)
Reserved Break Team KDS D (Naoki Kagohashi, Tomoki Murakami, Shiro Takagi)

2nd Best Speaker Nanami Hara
3rd Best Speaker Sho Masuda
6th Best Speaker Kenshin Nakahara, Kentaro Hoshiba

5th Best Adjudicator Tom Ohtsuka
Reserved Breaking Adjudicator Shimon Nakayama
DCA Kasumi Nogawa

United Asian Debating Championship 2015 (Jun)

EFL Pre Quarter Finalist KEIO A (Tom Ohtsuka, Kasumi Nogawa, Nanami Hara)
Open Semi Final Adjudicator Sho Masuda

Wakba Cup 2015 (20 jun)

Best Team KDS A (May Kurata, Shunsuke Kanda)
6th Best Team KDS G (Rena Kitsui, Ian Knives)
8th Best Team KDS C (Momoko Makimoto, Aya Murakami)

Best Speaker May Kurata
4th Best Speaker Kotaro Asano
9th Best Speaker Shunsuke Kanda
10th Best Speaker Ian Knives, Aya Murakami

Pre Australs 2015 (28 Jun)

Champion 最悪なクリスマス (Mitsushi Ono Joint)
Grand Finalist Brits+1 (Yuki Oka Joint)
5th Best Team Don’t like Keio but these guys are okay (Sho Masuda, Shunsuke Kanda Joint)

2nd Best Speaker Yuki Oka
4th Best Speaker Mitsushi Ono

DCA Shimon Nakayama

K Cup 2015 (12 jul)

1st KDS A (May Kurata, Kae Natsume)
4th KDS B (Atsushi Sumida, Shunsuke Kanda)
8th KDS C (Yuki Maeda, Mami Horikawa)

Best Speaker May Kurata
2nd Best Speaker Atsushi Sumida
5th Best Speaker Yuki Maeda

Australs 2015

Breaking Adjudicator Tom Ohtsuka

Summer ADI 2015 (aug)

Semi Finalist Momokuro (Momoko Makimoto Joint)
Pre Quarter Finalist Runaway Baby (Kentaro Gonaka Joint)

Icho Cup 2015 (aug)

Quarter Finalist KDS A (Ian Knives, Takuya Yoda), KDS B (Masako Ishihara, Sae Kobayashi), KDS C (Asano Kotaro, Atsushi Sumida)
Oct Finalist KDS E (Kae Natsume, Yuki Maeda), KDS I (Kentaro Gonaka, Tatsuya Morimoto)
Pre Oct Finalist KDS J (Takuto Ezaki, Yui Aiyama)

4th Best Speaker Kotaro Asano
5th Best Speaker Atsushi Sumida
6th Best Speaker Masako Ishihara

Best Adjudicator Ryo Hayakawa
2nd Best Adjudicator Shimon Nakayama, Sho Masuda, Tom Ohtsuka

Kyushu Cup 2015

Rookie Grand Finalist KDS A (Kentaro Gonaka, Sae Kobayashi)
Rookie 2nd Best Speaker Sae Kobayashi
Rookie 4th Best Speaker Kentaro Gonaka
DCA Shimon Nakayama

JPDU Autumn Tournament 2015 (sep)

Semi Finalist KDS A (Kasumi Nogawa, Tom Ohtsuka)
Quarter Finalist KDS B (Shimon Nakayama, Sho Masuda), KDS D (Masako Ishihara, Shunsuke Kanda)
7th Best Adjudicator Ryo Hayakawa

China BP 2015

Quarter Finalist Monkey Madia Dribblers (Chihiro Toya Joint)
Subsidized Grand Final Adjudicator Kasumi Nogawa, Sho Masuda

ESUJ 2015 (3 Oct)

Semi Finalist Keio 1 (Shimon Nakayama, Kentaro Hoshiba)
4th Best Speaker Shimon Nakayama
6th Best Speaker Kentaro Hoshiba

Osawa Cup 2015 (oct)

Champion Hilary Clinton’s Secret Boyfriends (Mitsushi Ono, Yuki Oka)
Best Cosplayer ピザと叫べ〜わざわざUSAから直輸入したんだ〜 (Sae Kobayashi, Masako Ishihara)
2nd Best Speaker Mitsushi Ono
DCA Kasumi Nogawa

Momiji Cup 2015

Grand Finalist KDS D (Momoko Makimoto, Shunsuke Kanda)
Oct Finalist KDS G (Kentaro Gonaka, Yuki Maeda)
Double Oct Finalist KDS A (Takuya Yoda, Kotaro Asano), KDS F (Rena Kitsui, Taro Ochiai)
10th Best Speaker Kotaro Asano
5th Best Adjudicator Kenshin Nakahara

Asian BP 2015

EFL Grand Finalist Keio A (Kasumi Nogawa, Tom Ohtsuka)
Subsidized Semi Final Adjudicator Sho Masuda

Umeko Cup 2015

Grand Finalist KDS A (Masako Ishihara, Sae Kobayashi)
Quarter Finalist KDS B (Shunsuke Kanda, Tatsuya Morimoto)

3rd Best Speaker Masako Ishihara
4th Best Speaker Tatsuya Morimoto
10th Best Speaker Sae Kobayashi

Breaking Adjudicator Kasumi Nogawa, Tom Ohtsuka (DCA)

Hong Kong Debate Open 2015 (1 nov)

Quarter Finalist Christmashow (Sho Masuda Joint)
Oct Finalist Keio B (Makoto Okuyama, Masahiro Michigami), Keio C (Kentaro Hoshiba, Shimon Nakayama), 7×1000 (Nanami Hara Joint)

North East Asia Open 2015

Subsidised EFL Grand Final Adjudicator Kasumi Nogawa
Subsidised EFL Pre Semi Final Adjudicator Tom Ohtsuka
Semi Final Adjudicator Shimon Nakayama

Tsukushi Cup 2015

2nd Best Team KDS A (Kotaro Asano, Shunsuke Kanda)
3rd Best Team KDS B (Momoko Makimoto, Sae Kobayashi)
6th Best Team KDS C (Atsushi Sumida, Shunki Nakamura)
2nd Best Speaker Kotaro Asano
5th Best Speaker Momoko Makimoto
7th Best Speaker Sae Kobayashi
10th Best Speaker Atsushi Sumida
4th Best Adjudicator Kenshin Nakahara

BP Novice 2015 (22 Nov)

Grand Finalist KDS B (Kotaro Asano, Nanami Hara), KDS E (Kae Natsume, Masahiro Michigami)
Semi Finalist KDS F (Kentaro Hoshiba, Shunsuke Kanda)
Quarter Finalist KDS A (Masako Ishihara, Sho Masuda), KDS C (Kenshin Nakahara, Shunki Nakamura), KDS J (Atsushi Sumida, Tomoaki Ando)
Oct Finalist KDS D (Kosuke Watanabe, Sae Kobayashi), KDS H (Naoki Kagohashi, Rena Kitsui)

2nd Best Speaker Sho Masuda
5th Best Speaker Nanami Hara
7th Best Speaker Masako Ishihara
8th Best Speaker Tomoaki Ando
Rookie 2nd Best Speaker Masako Ishihara
Rookie 5th Best Speaker Kotaro Asano
Rookie 6th Best Speaker Atsushi Sumida
Rookie 10th Best Speaker Rena Kitsui

2nd Best Adjudicator Yuki Oka
3rd Best Adjudicator Ryo Hayakawa
9th Best Adjudicator Tom Ohtsuka
Breaking Adjudicator Kasumi Nogawa,  Shimon Nakayama (DCA)

Ryoso Cup (28 Nov)

Quarter Finalist Chihiro Toya, joint
Rookie Champion Atushi Sumida, Joint
Rookie Grand Finalist Yuki Maeda, Joint
Rookie Best Speaker Atsushi Sumida
6th Best Adjudicator Shimon Nakayama

Japan BP (5,6 Dec)

Champion Just a spoonful of Supercalifragilisticexpialidociousness;Now, you can say it backwards, which is dociousaliexpilisticfragicalirupus. But that’s going a bit too far, don’t you think? (Yuki Oka, Joint)
Grand Finalist Love Sexy Dynamite Libertarians (Mitsushi Ono, Joint)
Semi Finalist Keio 1 (Kasumi Nogawa, Tom Ohtsuka)
Quarter Finalist KDS A (Masako Ishihara, Ryo Hayakawa), Ah Mujou (Shunsuke Kanda, Joint)
Pre Quarter Finalist Keio Dragon Night (Kenshin Nakahara, Nanami Hara), Gijuku C (Kentaro Hoshiba, Shimon Nakayama)

Rookies Grand Finalist KDS C(Atsushi Sumida, Sae Kobayashi)
Rookie Pre Grand Finalist KDS D(Momoko Makimoto, Tatsuya Morimoto)

2nd Best Speaker Yuki Oka
7th Best Speaker Mitsushi Ono

Rookie 4th Best Speaker Shunsuke Kanda
Rookie 6th Best Speaker Atsushi Sumida
Rookie 9th Best Speaker Sae Kobayashi, Shunki Nakamura

Breaking Adjudicator Kotaro Asano,

Deputy Chief Adjudicator Sho Masuda

Aoyama Women’s Cup 2015 (19, Dec)

3rd Novice Speaker Masako Ishihara
Co-Chief Adjudicator Kasumi Nogawa

Atournament 2015 (20, Dec)

Grand Finalist Keio Debate Squid (Mitsushi Ono, Yuki Oka)
Best Speaker Mitsushi Ono, Yuki Oka
10th Best Speaker Sho Masuda
Best Adjudicator Kasumi Nogawa


2014

World University Debating Championship 2014

Breaking Adjudicator Yuki Oka

23rd ICU Tournament 2014

Champion such debate wow! very argument (Yuki Oka Joint)
Oct Finalist Keio 2 (Chin Yi Chow, Shimon Nakayama, Miki Tsuruhara)
Breaking Adjudicator Mitsushi Ono

11th Elizabeth Cup 2014

Champion KDS A (Mitsushi Ono, Nanami Hara)
2nd Best Team KDS B (Yuki Oka, Sho Masuda)
6th Best Team KDS M (Yukina Sekina, Tomoki Murakami)
3rd Best Speaker Mitsushi Ono, Yuki Oka
9th Best Speaker Yukina Sekine
Rookie Best Speaker Nanami Hara
Rookie 3rd Best Speaker Sho Masuda

JPDU Spring Tournament 2014

Quarter Finalist KDS A (Kasumi Nogawa, Maoya Sato, Tom Otsuka)
Rookie Best Speaker Shimon Nakayama
Rookie 5th Best Speaker Tom Otsuka

7th Best Adjudicator Ryo Hayakawa
Breaking Adjudicator Yuki Oka
DCA Mitsushi Ono

United Asian Debating Championship 2014

Open Grand Final Chair Adjudicator & DCA Yuki Oka

Pre Gemini Cup 2014

3rd Best Team KDS A (Kasumi Nogawa, Shimon Nakayama, Tom Otsuka)
7th Best Team KDS C (Makino Shintaro, Takane Hosoyama, Will Keen)
Best Adjudicator Yuki Oka
3rd Best Adjudicator Mitsushi Ono

Gemini Cup 2014

Grand Finalist KDS A (Kasumi Nogawa, Shimon Nakayama, Tom Otsuka)
Oct Finalist KDS B (Masashi Nagahori, Yoshihito Sato, Yukina Sekine), KDS C (Makino Shintaro, Takane Hosoyama, Will Keen)
2nd Best Speaker Will Keen
7th Best Speaker Tom Otsuka
8th Best Speaker Yukina Sekine
Best Adjudicator Mitsushi Ono
4th Best Adjudicator Ryo Hayakawa

Pre Australs 2014

Champion Tomgun Stanley (Mitsushi Ono Joint)
Best Speaker Mitsushi Ono
8th Best Speaker Yuki Oka
Best Adjudicator Ryo Hayakawa

Wakaba Cup 2014

Champion KDS C (Kenshin Nakahara, Satoshi Ito)
2nd Best Team KDS D (Makoto Okuyama, Masahiro Michigami)
4th Best Team KDS F (Kentaro Hoshiba, Yukako Saito)
6th Best Team KDS B (Kosuke Watanabe, Sho Masuda)
10th Best Team KDS A (Chihiro Toya, Nanami Hara)
5th Best Speaker Kenshin Nakahara, Makoto Okuyama, Sho Masuda

Summer ADI 2014

Grand Finalist BON&MON (Shimon Nakayama Joint), Tweam tim tin teem tame (Sho Masuda Joint)
Pre-Oct Finalist NANTARO (Kentaro Hoshiba Joint)
Pre-Oct Finalist MAJIKA (Masahiro Michigami, Ryota Hosoya)
Best Speaker Sho Masuda

KIDA IV 2014

Semi Finalist Tokyo Boy’s Collection (Mitsushi Ono, Yuki Oka)
EFL  Best Speaker Mitsushi Ono

5th Icho Cup 2014

Semi Finalist KDS D (Masahiro Michigami, Ryota Hosoya)
Quarter Finalist KDS B (Kenshin Nakahara, Sho Masuda)
Oct Finalist KDS A (Chihiro Toya, Nanami Hara)
Best Speaker Sho Masuda
7th Best Speaker Kenshin Nakahara, Nanami Hara
2nd Best Adjudicator Mitsushi Ono

China BP 2014

Semi Finalist Dubiously Average (Yuki Oka Joint)
Oct Finalist Shimon Nakayama
4th Best Speaker Yuki Oka
10th Best Speaker Shimon Nakayama
Breaking Adjudicator Mitsushi Ono

30th JPDU Tournament 2014

Champion KDS A (Mitsushi Ono, Yuki Oka)
2nd Best Speaker Yuki Oka
4th Best Speaker Mitsushi Ono
Breaking Adjudicator Ryo Hayakawa

ESUJ 2014

Champion Keio (Mitsushi Ono, Yuki Oka)
Best Speaker Mitsushi Ono
2nd Best Speaker Yuki Oka

Osawa Cup 2014

Grand Finalist Ginza Teppanyaki Restaurant “Yoshimitsu” (Mitsushi Ono Joint)
Best Adjudicator Yuki Oka

Momiji Cup 2014

Semi Finalist KDS Radish (Makoto Okuyama, Sho Masuda)
Quarter Finalist KDS Taro Potato (Chihiro Toya, Kenshin Nakahara), KDS Lettuce (Kentaro Hoshiba, Ryota Hosoya)
Oct Finalist KDS Peeman (Masahiro Michigami, Nanami Hara)
Pre Oct Finalist KDS Moyashi (Naoki Kagohashi, Tomoki Murakami)
2nd Best Speaker Masahiro Michigami
6th Best Speaker Nanami Hara
10th Best Speaker Sho Masuda
4th Best Adjudicator Ryo Hayakawa
10th Best Adjudicator Tom Otsuka
Breaking Adjudicator Kasumi Nogawa, Takane Hosoyama, Yoshihito Sato

Aoyama Women’s Cup 2014

Grand Finalist Arupaka (Nanami Hara Joint)
Rookie 2nd Best Speaker Nanami Hara
2nd Best Adjudicator Mitsushi Ono

Hong Kong Debate Open 2014

Oct Finalist Yuki Oka
Breaking Adjudicator Tom Otsuka

Umeko Cup 2014

Grand Finalist KDS B (Chihiro Toya, Kosuke Watanabe)
Semi Finalist KDS A (Nanami Hara, Sho Masuda)
2nd Best Speaker Sho Masuda
3rd Best Speaker Nanami Hara
8th Best Speaker Kosuke Watanabe

2nd Best Adjudicator Ryo Hayakawa
DCA Mitsushi Ono

Sophia Master’s Cup 2014

Champion Mitsushi Ono (The RIght)
Best Speaker Mitsushi Ono

DCA Yuki Oka

BP Novice 2014

Grand Finalist KDS B (Shimon Nakayama, Sho Masuda)
Oct Finalist KDS A (Nanami Hara, Tom Otsuka), KDS C (Masahiro Michigami, Yukina Sekine)
3rd Best Speaker Tom Otsuka
4th Best Speaker Shimon Nakayama, Nanami Hara
Rookie Best Speaker Nanami Hara
Rookie 3rd Best Speaker Sho Masuda
3rd Best Adjudicator Mitsushi Ono
7th Best Adjudicator Yuki Oka
Breaking Adjudicator Ryo Hayakawa

North East Asia Open 2014

Grand Finalist Keio 1 (Kasumi Nogawa, Tom Otsuka)
Quarter Finalist Keio 2 (Shimon Nakayama, Sho Masuda)
EFL 2nd Best Speaker Tom Otsuka
EFL 3rd Best Speaker Shimon Nakayama
Breaking Adjudicator Mitsushi Ono, Yuki Oka

Ryoso Cup 2014

Grand Finalist KDS A (Mitsushi Ono, Sho Masuda)
Semi Finalist AGU B (Yuki Oka Joint)
2nd Best Speaker Mitsushi Ono
8th Best Speaker Yuki Oka
10th Best Speaker Sho Masuda
3rd Best Adjudicator Ryo Hayakawa

Japan BP 2014

Grand Finalist Sexy Salomon Bros (Mitsushi Ono Joint)
Semi Finalist Georges Animal Zoo (Yuki Oka Joint)
Quarter Finalist KDS D (Kenshin Nakahara, Marius Hamischfeger), Miskatonic University A (Ryo Hayakawa Joint)
7th Best Speaker Mitsushi Ono
Rookie 2nd Best Speaker Chihiro Toya
3rd Best Adjudicator Sho Masuda

PoWorlds 2014

3rd Best Team Love Sexy Obatarians (Mitsushi Ono Joint)
4th Best Speaker Mitsushi Ono
DCA Ryo Hayakawa

Korea Debate Open 2014

Pre Semi Finalist Tweam tim tin teem tame (Sho Masuda Joint)
EFL Best Speaker Shimon Nakayama

DCA Yuki Oka